Sole lecznicze

Naturalne sole lecznicze są niezwykle cennym surowcem w leczeniu balneologicznym. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje sól chlorkowo-sodowa. Sól kamienna tworzyła się w procesie krystalizacji wody morskiej, jak również na powierzchni ziemi w postaci wykwitów solnych (tzw. gleby słone). Istniały również jeziora solne.

W skład soli kamiennej wchodzi głównie halit (NaCl). Oprócz niego mogą występować domieszki innych minerałów, takich jak anhydryt, węglany, kwarc, kizeryt, piryt. Sól bez domieszek jest barwy białej, natomiast sól zawierająca minerały w zależności od ich rodzaju może być barwy szarej, żółtej, różowej czy pomarańczowej, a nawet zielonej.

Charakterystyczna pod względem składu jest sól z Morza Martwego, zawiera dużo potasu, wapnia, magnezu, bromu. Jod występuje natomiast w niewielkich ilościach w wyniku jego ulatniania podczas odparowania na słońcu. Zasolenie Morza Martwego wynosi ok. 28%. Morze Martwe jest jednym z najbardziej zasolonych zbiorników wodnych na świecie, ale wbrew swojej nazwie nie jest morzem, a jeziorem. Najbardziej zasolonym morzem jest natomiast Morze Czerwone (3,7-4,2%). Wysokie zasolenie Morza Martwego spowodowało, że prawie zupełnie zanikło tam życie organiczne. Sól pochodząca z Morza Martwego wykazuje wiele właściwości leczniczych, stosuje się ją także w kosmetologii.

Na rynku dostępna jest sól kamienna lub warzona. Sól kamienna jest pozyskiwana w kopalni metodą kruszenia pokładów soli. Wykorzystuje się także sól warzoną powstałą w wyniku odparowania solanki. Oba rodzaje soli różnią się od siebie pod względem składu. Sól kamienna zawiera więcej minerałów, takich jak magnez, wapń czy jod, a także, w przeciwieństwie do warzonej, zawiera więcej składników nierozpuszczalnych w wodzie. Sól warzona odznacza się większą czystością i zawiera dużo składników dobrze rozpuszczalnych w wodzie.