Urządzenia kąpielowe

Podstawowymi urządzenia kąpielowe w zabiegach kąpielowych to wanny. Istnieją wanny przeznaczone do jednego rodzaju kąpieli, jak również wielofunkcyjne, w których można stosować różne kąpiele. Niegdyś stosowano wanny drewniane lub fajansowe, jednak dzisiaj wyszły one całkowicie z użycia. Coraz rzadziej stosuje się także wanny żeliwne, emaliowane.

Współcześnie najczęściej stosuje się wanny z przeróżnych tworzyw sztucznych, z czego najbardziej trwały jest akryl ze względu na bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. W porównaniu do wanien stalowych, wanny akrylowe odznaczają się lepszą izolacją, ponadto kąpiący się w wannie akrylowej nie odczuwa nieprzyjemnego wrażenia chłodu. Akryl posiada także wiele właściwości korzystnych z punktu widzenia urządzeń kąpielowych. Charakteryzuje się gładką i jednorodną strukturą. Jest odporny na działanie czynników chemicznych. Wadą tego materiału jest jednak niewielka twardość i niska odporność na czynniki mechaniczne.

W zależności od zastosowania występują małe wanienki do kąpieli częściowych, wanny do kąpieli całkowitych o pojemności ok. 200 l, znacznie większe wanny do masażu podwodnego. Największe zaś są wanny przeznaczone do gimnastyki wodnej, tzw. wanny motylkowe.