Roztocza alergia
Roztocza to stworzenia o kształcie pająka mikroskopijnych rozmiarów, niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem. Żywią się złuszczonym naskórkiem, dlatego występują w miejscach, gdzie jest go duża ilość: na wyściełanych meblach, w poduszkach, dywanach, na powierzchni materacy, jak również w posłaniach zwierząt domowych.
Aby ustalić miejsce bytowania roztoczy kurzu domowego wykorzystuje się specjalny barwny test, dostępny w aptekach w wybranych krajach. W dzisiejszych czasach w mieszkaniach znajduje się więcej roztoczy, niż w przeszłości. Powodem takiego stanu rzeczy jest używanie centralnego ogrzewania, utrzymywanie stałej temperatury i wilgotności pomieszczeń. Takie warunki bytowania są wygodniejsze nie tylko dla nas, ale także dla naszych towarzyszy – roztoczy.
Dla osoby uczulonej na roztocza alergenem nie są ich organizmy, ale odchody wdychane wraz z powietrzem. Pierwszą i podstawową zasadą dla alergika jest izolacja od alergenu. Wyeliminowanie kontaktu z roztoczami kurzu domowego jest właściwie nierealne, gdyż występują one wszędzie, poza obszarami położonymi w wysokich górach, bowiem na wysokości ok. 1600 m n.p.m. roztocza nie są w stanie przeżyć. Mimo to należy dążyć do zminimalizowania ilości roztoczy w mieszkaniu. Aby to osiągnąć należy usunąć z domu wszystkie potencjalne miejsca, gdzie mogą rozwijać się roztocza. Zamiast wykładziny podłogowej korzystniejszy będzie parkiet lub zmywalne tworzywo sztuczne. Należy pozbyć się wyściełanych mebli z sypialni, ciężkich zasłon lub firanek, a nawet, a miarę możliwości szafy na ubrania. Należy unikać tzw. przyciągaczy kurzu, czyli słomianych koszy, suszonych bukietów itp. Warto również wymienić materac do spania na taki, który można uprać. Zamiast kołdry czy narzuty na posłanie lepiej zastosować łatwe do prania koce czy pościel. Materac i pościel powinno się często prać i wietrzyć (najlepiej w chłodny dzień). Nie należy używać poduszek z puchu lub pierza, zamiast tego wybierać materiały syntetyczne. W sklepach dostępne są specjalne, nieprzepuszczalne dla roztoczy pokrycia na poduszki czy materace. W sypialni nie może być żadnych zwierząt.
Warunki w sypialni
Stosowna temperatura w sypialni to 18 stopni, wilgotność nie powinna przekraczać 50 %. Należy bezwzględnie systematycznie odkurzać mieszkanie, przecierać kurze wilgotną ściereczką. Czynności zachowania czystości nie mogą być wykonywane przez alergika!
Niezależnie od tego, czy astma ma podłoże alergiczne, czy też nie, istnieją zalecenia, do których winien stosować się każdy chory. Zalecenia skupiają się głównie na warunkach w mieszkaniu, ponieważ to w domu spędzamy sporą część swojego życia. Powietrze w mieszkaniu powinno zawierać jak najmniej kurzu. Aby zminimalizować ilość kurzu należy regularnie odkurzać pomieszczenia i przecierać meble, najlepiej wilgotną ściereczką. Jeśli chodzi o odkurzacz, najlepiej, by był wyposażony w filtr, zabezpieczający przed wydostaniem się pyłu. W celu uniknięcia gromadzenia się kurzu należy zrezygnować z mebli takich, jak fotele czy pluszowe kanapy, unikać dywanów i wykładzin, grubych, ciężkich zasłon. W sypialni nie może być szafy na ubrania. W kwestii pościeli należy wybierać tkaniny syntetyczne. Pomieszczenie sypialni należy odpowiednio często wietrzyć, winno być ono suche, optymalna temperatura powietrza to ok. 18 stopni.
Koniecznym, choć często trudnym krokiem jest rozstanie ze zwierzętami domowymi, do których należą również rybki akwariowe. Niekiedy koniecznym jest także pozbycie się roślinWarunki w sypialni doniczkowych. Niektórzy astmatycy źle znoszą także silny zapach kwiatów w wazonach. Bez względu na to, czy rośliny wywołują objawy choroby nie powinny znajdować się w sypialni. Powodem wystąpienia dolegliwości mogą być także zapachy kuchenne, dlatego warto zainstalować wyciąg w kuchni, jak również dbać o regularne czyszczenie palników. W mieszkaniu nie należy rozpylać żadnych aerozoli kosmetycznych. Silne zapachy środków chemicznych także mogą wywoływać objawy choroby. Kolejnym czynnikiem ryzyka wystąpienia duszności jest dym tytoniowy. Choremu na astmę nie wolno palić papierosów, jak również przebywać w otoczeniu osób palących. Pomimo wielu ograniczeń mieszkanie astmatyka można urządzić ciepło i przytulnie, odpowiednio wykorzystując dozwolone elementy wystroju.