Haloterapia w każdej formie działa bezpośrednio na miejsce schorzenia z pominięciem zapory wątrobowo-komórkowej
Tajemnica skuteczności haloterapii tkwi w prostocie.
Sól poprzez uruchomienie procesu fagocytozy wspomaga odżywienie tkanek i resporpcję ognisk zapalnych. Skutkuje to zlikwidowaniem procesu zapalnego i pobudzeniem procesow odpornościowych. Jednocześnie w procesie sekretolizy upłynnia wydzielinę oczyszczając układ oddechowy z zalegającego śluzu. Poprawia to wydolnosc oddechowa, a co za tym idzie wydolność całego organizmu.
Sól nie ma tańszych zamienników.
Czynnikiem leczniczym w haloterapii jest w pełni naturalny dla naszego organizmu chlorek sodu. Fakt ten sprawia, że z haloterapii mogą korzystać wszyscy bez wyjątku. Liczne badania kliniczne haloterapii na grupach pacjentów w różnych stadiach zaawansowania choroby przeprowadzone w wielu ośrodkach medycznych, szpitalach na świecie potwierdziły wysoką skuteczność. W licznych przypadkach możliwe było odstawienie leków. Pacjenci po zakończeniu leczenia cieszyli się długim czasem bez objawów choroby. Skuteczność inhalacji aerozolem solnym została potwierdzona po raz pierwszy w Polsce, w kopalni soli Wieliczka. Feliks Boczkowski jako pierwszy zalecał spacery w kopalni, gdzie chorzy oddychali aerozolem solnym. Haloterapia w formie inhalacji jest skuteczna w stosunku do wszystkich najbardziej rozpowszechnionych chorób narządów oddechowych. W chorobach przewlekłych w okresie bezobjawowym pozwala uniknąć ostrych nawrotów choroby. W stanach ostrych natomiast wspomaga leczenie podstawowe i przyspiesza powrót do zdrowia.
Skuteczność w stosunku do alergii czy astmy przekracza 80%, w chorobach zatok obserwowano poprawę u 100% badanych.
Haloterapia realnie poprawia stan zdrowia społeczeństwa, poprzez wysoką skuteczność w stosunku do najbardziej nękających współcześnie schorzeń. Niemal co 2 Polak ma problemy alergiczne, odsetek astmatyków z nierozpoznaną chorobą szacowany jest na 67%, natomiast wśród dzieci chorujących na astmę 78% nie wie o swojej chorobie. Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą dzieci i osób do 30. roku życia.