Kręgosłup

Pomyśl o swojej postawie ciała w chwili, gdy to czytasz… Twoja szyja jest prawdopodobnie pochylona w dół, ramiona skrzywione. Czy wiesz, że ludzka głowa waży ok. 4,5 kg? Każde 2,5 cm pochylenia głowy w dół dodaje kolejne 4,5 kg nacisku na kręgosłup. Większość z nas pochyla głowę o 60 stopni czyli zamiast 4,5 kg nasz kręgosłup dźwiga 27 kg.

Jak powstają bóle kręgosłupa?Prawidłowa postawa ciała jest umiejętnością. Ruch utrzymania pionowej postawy ciała nie jest nam dany raz na zawsze, każdy z nas musi się go nauczyć. Wyuczony metodą prób i błędów, kosztem wielu upadków, łatwo ulega zaburzeniu przez zmianę warunków takich jak szybki wzrost, zmiana masy ciała, udary mózgu, inne urazy, choroby czy stres. Zmienione warunki wymagają ponownej nauki, stąd ruchu tego musimy się uczyć przez cale życie. Niestety, pogarszająca się z wiekiem zdolność utrzymania równowagi traktowana jest jako naturalny proces starzenia. Aby nauczyć się prawidłowego ruchu, trzeba go doświadczyć, tylko poprzez doznanie możemy skutecznie zaprogramować nasz Ośrodkowy Układ Nerwowy.

Skąd się biorą bóle kręgosłupa? W zdecydowanej większości z wad postawy.Problem złej postawy dotyczy wielu osób pracujących. 70 proc. osób czynnych zawodowo pracuje w pozycji siedzącej. 60–80 proc. pracujących uskarża się na bóle dolnej części kręgosłupa. Bóle te występują najczęściej u osób wykonujących pozornie najlżejszą, bo siedzącą pracę. Siedząc przyjmujemy nienaturalną pozycję naszego ciała – tym samym zmuszamy nasz kręgosłup do nienaturalnego ułożenia.

Kobiety spędzające po kilka-kilkanaście godzin dziennie za biurkiem są dwukrotnie bardziej narażone na zatorowość płucną. Długotrwała pozycja siedząca osłabia krążenie krwi, zwiększając ryzyko powstania zakrzepu w żyłach dolnych partii nóg. Bóle krzyża są jedną z najczęściej występujących przyczyn zgłaszania się do lekarza pierwszego kontaktu.

Częstość tych dolegliwości wzrasta z wiekiem, a jak wynika z badań przeprowadzonych w różnych regionach kraju dotyczących oceny postawy ciała stwierdzono również duże odsetki (od 30 – 69%) dzieci i młodzieży z nieprawidłową postawą ciała. Sytuacja jest alarmująca.