Mięśnie podział funkcji
Mięśnie dzielimy na szkieletowe oraz obwodowe. Do wykonania jakiegokolwiek ruchu niezbędna jest współpraca wszystkich mięśni. Właściwe ułożenie i zablokowanie kości przez mięśnie szkieletowe, to jest nasze bezpieczeństwo i oszczędność energii niezbędnej do wykonania pracy.
Prawidłowy ruch powinny rozpoczynać mięśnie szkieletowe, których zadaniem jest zabezpieczenie naszego szkieletu aby mięśnie obwodowe odpowiedzialne bezpośrednio za ruch nie uszkodziły szkieletu podczas wykonywania pracy. Wzmacnianie mięśni obwodowych, np mięśni grzbietu z pominięciem właściwego napięcia mięśni szkieletowych jest powodem wielu kontuzji kręgosłupa. Jeśli Ośrodkowy Układ Nerwowy jest właściwie zaprogramowany, wtedy każdy ruch staje się piękny i płynny bez uczucia bólu.
Często przyrządy do ćwiczeń projektowane są w taki sposób aby wyizolować ćwiczony mięsień obwodowy. Mięsień obwodowy pracuje wówczas bez wsparcia mięśni szkieletowych. Nieprawidłowo stosowana rehabilitacja główną uwagę skupia na wzmacnianiu mięśni obwodowych. Zwiększona aktywność fizyczna często wtedy szkodzi zamiast pomagać. Ruchu musimy się nauczyć, dopiero wtedy możemy zacząć wzmacniać mięśnie obwodowe. Do nauki ruchu w wieku dorosłym niezbędne jest stworzenie odpowiednich warunków.
Każdy ruch jest skomplikowaną umiejętnością. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ olbrzymią pracę wykonuje Ośrodkowy Układ Nerwowy (OUN), który działa bez udziału naszej świadomości.
Problemy z oddychaniem pogłębiają wady postawy. Wady postawy powodują z jednej strony zmniejszenie objętości wdychanego powietrza, z drugiej zaś zwiększają opory, czyli koszt jego poboru, błędne koło pogarszające funkcjonowanie organizmu. Z odsieczą przychodzi Nowoczesna Rehabilitacja.