Rola oddechu
Nasz organizm wytrzymuje bez pożywienia 3 tygodnie, bez wody 3 dni, ale bez oddechu tylko 3 minuty. Każda komórka naszego ciała potrzebuje tlenu, niedotlenienie skutkuje brakiem koncentracji, ogólnym zmęczeniem. Przyzwyczajamy się stopniowo do tego stanu uznając to za normę. Funkcjonujesz normalnie, czy tylko tak Ci się wydaje?
Nos spełnia podstawową rolę filtrującą podczas wdychania powietrza uniemożliwiając dużym cząsteczkom przedostanie się do płuc. Mniejsze cząstki, którym uda się przeniknąć dalej, zostają zatrzymane w powłoce śluzu która wyściela wnętrze zatok i drzewa oskrzelowego. Oskrzela dziennie wydzielają około 70 gram śluzu. Rzęski przesuwają śluz z płuc w górę, nagłośnia jest bramą, która otwiera się, umożliwiając połknięcie śluzu. Proces ten odbywa się bez naszej woli. Jeśli ten proces zostanie spowolniony lub zatrzymany nadmiar śluzu zmniejsza drożność w oskrzelach utrudniając przepływ powietrza. Drzewo oskrzelowe wypełnione śluzem powoduje że organizm meczy się samym tylko oddychaniem.
Samo oddychanie to również praca dla organizmu. Zdrowy człowiek na funkcję oddychania zużywa 1,5% całkowitej objętości tlenu zużywanego przez organizm w spoczynku. Warunkiem tak niskiego zużycia jest drożny układ oddechowy i właściwa postawa ciała. W stanach zwężenia oskrzeli, niewygodnej pozycji lub wad postawy, zużycie tlenu na samą pracę oddechową wzrasta nawet do 20% całkowitego zużycia tlenu. Zużywając tak dużo tlenu tylko na czynność oddychania nie mamy już rezerw na wykonanie jakiejkolwiek wysiłku fizycznego. Forsując nasz organizm doprowadzamy do sytuacji, w której dopływ tlenu do mięśni podczas wysiłku nie jest wystarczający. Skutkuje to zasłabnięciami, powstawaniem dużych ilości kwasu mlekowego, którego nagromadzenie jest jedna z przyczyn zmęczenia.Zanieczyszczony układ oddechowy to niedotlenienie organizmu.Gdy mamy problemy oddechowe, nasza sprawność się pogarsza, gorzej pracuje nasz mózg, często dochodzi do duszności i niedoboru tlenu przy minimalnym wysiłku lub nawet w spoczynku.
Warunkiem zachowania przez organizm zdolności do normalnego funkcjonowania jest bieżące pokrywanie zapotrzebowania tlenowego.
Bóle kręgosłupa w większości przypadków spowodowane jest wadami postawy a te związane są ze złymi wzorcami ruchu w Ośrodkowym Układzie Nerwowym. Obecny poziom wiedzy z pomocą nowoczesnej rehabilitacji, łatwo sobie z tym problemem radzi