Sauna jak często powinno się z niej korzystać?
Większość miłośników sauny kąpie się w niej jeden raz w tygodniu, niewielu robi to kilka razy na tydzień, zwykle odbywa się to w tym samym dniu tygodnia. Efekt kąpieli w saunie, na przykład lepsza reakcja naczyń krwionośnych na ochłodzenie, trwa około 1 tydzień. Jeżeli korzysta się z kąpieli w saunie regularnie, co tydzień, to pozwala to na skuteczną ochronę organizmu przed przeziębieniem i grypą. Jest to także bardzo dobry trening antystresowy, ponieważ stymulacja i przestrajanie mechanizmów kontrolnych organizmu trwa około tydzień. Tygodniowy rytm kąpielowy odpowiada także i innym procesom przebiegającym w organizmie w podobnym rytmie.
Ile czasu powinno trwać jedno wejście do sauny?
W czasie kąpieli zmiana ogrzewania na ochładzanie powinna być przeprowadzana dwa lub trzy razy. W czasie pierwszych dwóch kąpiel wystarcza początkującemu tylko dwa etapy; należy jednak się upewnić, że nagrzanie się i następnie ochładzanie organizmu jest wystarczające. Ogrzewanie się w ciągu 5 minut na dolnej ławce nie wystarcza! Jeżeli pozostajemy na dolnej ławce krócej niż 8 minut – co jest absolutnie bezpieczne, gdy nie wykonuje się żadnych ruchów – nie dochodzi do przegrzania koniecznego do uaktywnienia naczyń krwionośnych i następnie do odświeżającego działania zimnego bodźca.
Sauna jak często można kąpać się w saunie? Niektórzy pacjenci mają przepisaną codzienną kąpiel ( jeden etap: ogrzanie i ochładzanie). Niektórzy sportowcy kąpią się w saunie dwa razy w tygodniu w celu podtrzymania kondycji. Wielu instruktorów sauny i masażystów kończy każdy dzień pracy kąpielą w saunie – podobnie jak fińscy farmerzy podczas żniw.
To świadczy o tym, że sauna jest bezpieczna, a jej przesadne używanie; z przykładowo trzema etapami w czasie jednej kąpieli lub codzienna dwu- albo trzyetapowa kąpiel, wcale nie musi powodować uszczerbku zdrowia. Ta przesada mogłaby jednak spowodować u niektórych osób wystąpienie uczucia zmęczenia w czasie kąpieli i korzystny wpływ sauny mógłby nie być odczuwany. Wprost przeciwnie. Zamiast pomóc w uzyskaniu dobrego snu, mogłyby pojawić się jego zaburzenia, a zamiast uczucia spokoju i zrównoważenia – rozdrażnienie. Również w przypadku sauny prawdziwa jest zasada: nie należy przesadzać!