w sprawie przyłączania do sieci. Nie wynika również z faktów, bo w praktyce na Woli kwestia przyłącza została wykonana na podstawie warunków wydanych przez Zakład Energetyczny, była integralną częścią inwestycji i w żaden sposób nie opóźniła realizacji prac budowlanych. Podobnie było w Międzylesiu i na Targówku.
Warunki podłączenia wydane przez Zakład Energetyczny są wiążące i to one określają sposób wykonania, a Energetyka ma na ich wydanie maksymalnie 30dni. Można o nie wystąpić w dowolnym momencie jeszcze przed realizacją inwestycji. Nikt nie jest w stanie określić czasu realizacji przyłącza jeśli nie wystąpił o warunki. Tymczasem decyzje negatywne uzasadniane były wyimaginowanym czasem podłączenia 18 miesięcy. z czego wynika 18 miesięcy ???
Dlaczego w żadnej decyzji nie ma wskazanej podstawy prawnej??? Taka postawa urzędników jest sprzeczna z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, który wyraźnie określa obowiązki urzędnika w zakresie posługiwania się przepisami przy wydawaniu decyzji. W tym przypadku zaburzona została zasada pogłębiania zaufania do władzy bowiem argument 18 miesięcznego oczekiwania na podpięcie do sieci nie ma umocowania w prawie.
Czy aby na pewno jest to zgodne z KPA, który wyraźnie ustala zasady i obowiązki urzędników:
Art. 8. Zasada pogłębiania zaufania obywateli do władzy publicznej
§ 1. Organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania.
§ 2. Organy administracji publicznej bez uzasadnionej przyczyny nie odstępują od utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw w takim samym stanie faktycznym i prawnym.
Sądy Administracyjne bardzo często uchylają decyzje urzędnicze posiadające wady natury prawnej.
Pierwsza na świecie tężnia solna z wykorzystaniem suchego aerozolu solnego powstała w Warszawie na Woli w zabytkowym parku Sowińskiego. W 2020 w Międzylesiu i na Targówku, w planach są następne w Supraślu i kilka innych
Decyzje dotyczące inwestycji poprawiających stan zdrowia publicznego powinny mieć nadany rygor natychmiastowej wykonalności, ze względu na uzasadniony interes publiczny.