Astmatycy mają podwyższoną zawartość histaminy w tkance płuc. Histamina reguluje kurczliwość mięśni oskrzeli. Ponieważ płuca są miejscem, gdzie woda w formie pary wodnej wydostaje się z organizmu na zewnątrz, zwężenie oskrzeli wywołane przez histaminę oznacza mniejsze parowanie wody podczas oddychania. To naturalny mechanizm mający na celu zachowanie wody w organizmie.
Oprócz regulowania dystrybucji wody histamina ma również właściwości antybakteryjne i antywirusowe, jest potrzebna w zwalczaniu obcych białek i związków chemicznych w ustroju. Przy odpowiednim nawodnieniu histamina spełnia swe funkcje w sposób niezauważalny, nie szkodząc organizmowi. Przy znacznym odwodnieniu dochodzi do uruchamianej przez układ odpornościowy nadmiernej produkcji histaminy w celu stworzenia zapasu, by móc wykonywać wszystkie swoje zadania. Produkcja histaminy zmniejsza się wraz ze wzrostem dziennej racji wody.
Jeśli zagęszczona z braku odpowiedniej ilości wody w osoczu krew dotrze do płuc, produkcja histaminy jest naturalną reakcją organizmu. Jej nadmierne wydzielanie powoduje zwężenie oskrzeli.
W przypadku astmy olbrzymią rolę odgrywa również sól. Gdy brakuje wody, organizm zaczyna magazynować sól. U niektórych osób mechanizm regulowania ilością soli jest niewydolny. Jeśli do tego problemu fizjologicznego doda się złą wiedzę o żywieniu, a w szczególności o dietach bez soli, otrzyma się obecne trendy dietetyczne panujące w naszym społeczeństwie. Sól jest naturalną histaminą. Osoby z alergią powinny zwiększyć spożycie soli, aby zapobiec nadmiernej produkcji histaminy.
Płuca potrzebują wody, aby utrzymać odpowiedni stopień nawilżenia i nie dopuścić do wysychania podczas oddychania. Przy odwodnieniu drogi oddechowe przed wysychaniem chroni wydzielany śluz. W pierwszych etapach astmy śluz jest wydzielany właśnie w tym celu. W końcu nadchodzi moment, kiedy duża ilość śluzu będzie blokowała swobodny przepływ powietrza. Sód rozkłada śluz i jest zwykle używany przez organizm do pozbycia się go. To właśnie dlatego flegma ma słonawy smak.
Sól jest potrzebna by rozłożyć i upłynnić śluz w celu ułatwienia pozbycia się go z dróg oddechowych. Przy niedoborze wody organizm uruchamia awaryjne mechanizmy chroniące wodę, a jednocześnie proces magazynowania soli. Organizm musi mieć do dyspozycji odpowiednią ilość wody i soli, zanim rozszerzy oskrzela i śluz stanie się wystarczająco luźny, aby mógł być wydzielany.
Astma nie jest chorobą, którą można wyleczyć. Astma to objaw fizjologicznego dostosowania do odwodnienia i niedoboru soli. Daje o sobie znać zawsze w razie braku regularnego zaopatrzenia organizmu w wodę i sól.
Astma i alergieSalsano2018-10-26T17:59:20+02:00