Płukanie jelit
Płukanie jelit wodami solankowymi należy do zabiegów balneologicznych wpływających bezpośrednio na chory narząd. Zabieg ten wywodzi się od znanej od dawna w medycynie lewatywy. W trakcie zabiegu wprowadza się do prostnicy i jelita grubego wodę o temperaturze 39-41°C w porcjach 500-1000 ml. Tym sposobem wypłukiwana jest zalegająca treść jelita grubego, oczyszczana śluzówka, a przez działanie ogrzewające wpływamy łagodząco na stany kurczowe.
Zabiegi wykonywane są przy wykorzystaniu urządzeń podobnych do ginekologicznych. Aparat do płukania jelit jest skanalizowany, a zabieg jest całkowicie bezbolesny. Omawiając balneoterapeutyczne znaczenie płukania jelit należy zauważyć, że w naszym lecznictwie rzadko wykorzystuje się rozległe możliwości leczenia, jakie daje ten zabieg. W zamian stosowane są chemiczne środki farmaceutyczne niepotrzebnie dodatkowo obciążające narządy wewnętrzne, będąc jednocześnie nieporównywalnie mniej skutecznym sposobem leczenia. Nawet jeśli stosuje się tą metodę, to jest ona wykonywana niewłaściwie, ograniczając się do poziomu większej co do rozmiaru lewatywy, używając zbyt małych ilości wody, a tym samym ograniczając i uszczuplając arsenał środków balneoterapeutycznych.
W schorzeniach żeńskich narządów rodnych stosowane są irygacje ginekologiczne.
Irygacje najczęściej stosowane są w ginekologii w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych. W zabiegach irygacji pochwy stosowana jest solanka o stężeniu 3-4%, temperaturze 37°C. Zabieg trwa 15 minut i wykonywany jest codziennie. Solanka wpływa na wygładzenie i rozciągniecie ścian pochwy, poprawia ukrwienie, zmniejsza stan zapalny i usuwa patologiczną wydzielinę.