Płukanie zatok
Płukanie zatok jest w pełni bezpiecznym, bezinwazyjnym i nieobciążającym organów wewnętrznych sposobem leczenia stanów zapalnych zatok, który możemy wykonać samodzielnie w domu. Naturalną reakcją zatok na zanieczyszczenia powietrza jest wydzielanie śluzu mającego za zadanie związanie pyłu, który dostaje się do dróg oddechowych w trakcie oddychania. Przebywając w zapylonym środowisku może dojść do sytuacji, w której organizm nie zdąży wydalić dużej ilości śluzu. Dochodzi wówczas do zagęszczania śluzu, co skutkuje stanami zapalnymi.
Zalegający śluz jest przyczyną bólów głowy i zatok, osłabionego smaku i powonienia, pogorszenia samopoczucia. W takich przypadkach należy wykonać płukanie zatok. Zabieg usuwa cały brud i bakterie z wnętrza nosa i zatok. Ciepły roztwór izotoniczny o stężeniu 0,9% bez trudu rozmiękcza i usuwa wewnętrzne złogi, dzięki sile grawitacji i efektowi Venturiego wytwarza się podciśnienie, co umożliwia dokładne oczyszczenie wszystkich zakamarków.
W domowych warunkach do płukanie zatok możemy skorzystać z prostego urządzenia przeznaczonego do tego celu. Jest to nic innego jak irygator do płukania zatok wyposażony w końcówkę z fasolką dopasowaną do kształtu otworu nosa. Oczyszczanie zatok wykonuje się roztworem NaCl o stężeniu fizjologicznym 0,9%. Aby uzyskać właściwe stężenie należy w 1 l wody o temperaturze ciała rozpuścić 2 płaskie łyżeczki soli kuchennej warzonej lub farmaceutycznej. Zabieg wykonuje się przepuszczając przygotowany roztwór przez nos i zatoki.
Oczyszczanie zatok można przeprowadzić na trzy sposoby.
Zabieg płukanie zatok usuwa cały brud i bakterie z wnętrza nosa i zatok. Ciepły roztwór izotoniczny o stężeniu 0,9% bez trudu rozmiękcza i usuwa wewnętrzne złogi, dzięki sile grawitacji i efektowi Venturiego wytwarza się podciśnienie, co umożliwia dokładne oczyszczenie wszystkich zakamarków. Jest to sposób naturalny i prosty, a przy tym niezwykle skuteczny. Nawet przy zapaleniu zatok i dużej ilości śluzu, już po kilku chwilach odczujemy wyraźną ulgę. Badania wykazały, że dzięki efektowi osmozy i zjawiskom kapilarnym, oczyszczają się również naczynia krwionośne nosa. W czystej i ciepłej wodzie o temperaturę ciała należy rozpuścić sól w proporcji jedna płaska łyżeczka na pół litra wody. W ten sposób uzyskujemy roztwór izotoniczny o stężeniu 0,9% – (jedna płaska łyżeczka na pół litra wody). Roztwór należy wlać do wlewnika gumowego , który jest dostępny w większości aptek.
Sposób pierwszy
Zawiesić wlewnik na wysokości ok. 1 metr nad pochyloną głową Pochyl się nad umywalką. Głowę ustaw tak aby czubek nosa był najniższym punktem głowy. Głowę przekręć w prawo, jakbyś patrzył w bok – lewe nozdrze powinno być najniższym punktem nosa.
Delikatnie dociśnij końcówkę wlewnika do prawego nozdrza, tak by szczelnie przylegała. Oddychaj delikatnie przez otwarte usta. Nie przełykaj (ślina może wypływać przez otwarte usta), nie wydmuchuj nosa, nie śmiej się, nie rozmawiaj, żeby nie wywołać ruchu powietrza podczas gdy woda przepływa przez nos.
Powoli otwórz kranik.Woda powoli napełni nos i po kilku sekundach zacznie wypływać drugim nozdrzem. Oddychaj przez usta spokojnie i delikatnie.
Gdy skończy się woda, odejmij końcówkę od nosa. Opuść nos w dół, pozwól by wypłynęła woda. Następnie bardzo delikatnie wydmuchnij powietrze nosem, by usunąć wodę i śluz. wydmuchuj nos bardzo delikatnie, w przeciwnym razie woda dostanie się do ucha. Nie zatykaj nosa, by nie wytwarzać dodatkowego ciśnienia.
Nalej do wlewnika 1/2 L wody i powtórz kroki 2 – 4 zmieniając ustawienie głowy, by woda wpływała przez lewe nozdrze, a wypływała przez prawe. Stosuj zawsze tyle samo wody do płukania w jedną i drugą stronę. Wielokrotna zmiana przepływu wody daje lepsze efekty niż jednorazowe płukanie w jedną i drugą stronę. W ten sposób skuteczniej usuwamy śluz.
Sposób drugi
Na tym etapie woda przepływa przez wszystkie jamy nosa, w dół i w głąb do jamy nosowo-gardłowej i wypływa przez usta. W ten sposób jeszcze intensywniej oczyszczamy wszystkie kanały nosowe. Najpierw oczyść nos 1L wody według pierwszego sposobu, by oczyścić przednie zatoki. Drugim litrem wody wypłucz zatoki według sposobu drugiego. Podczas drugiej tury – gdy woda przepływa z jednego nozdrza do drugiego – delikatnie wciągamy wodę nosem, a gdy zbierze się jej wystarczająco dużo w ustach, wypluwamy ją. Najlepiej wykonać to na jednym, powolnym wdechu „bąbelkując” przepływającą nosem wodę. Nie wciągaj wody gwałtownie, bo dostanie się do ucha. Jeden głęboki wdech nosem wciągający wodę do ust i wypluj ją. Jak nabierzesz wprawy, wystarczą jedno lub dwa takie wciągnięcia na pół litra wody! Powtórz dla drugiego nozdrza.
Sposób trzeci
Trzeci sposób jest trudniejszy i bardziej zaawansowany niż pierwszy i drugi. Na tym etapie bierzemy słoną wodę do ust i wysmarkujemy ją nosem. Dla początkującego będzie to zdecydowanie trudne zadanie. Niektóre osoby, przynajmniej przy pierwszych próbach, zwracają uwagę na nieprzyjemne doznania. Sposób trzeci daje podobne efekty, jednak są one dużo silniejsze.
Osuszanie nosa
Dobre osuszenie nosa to bardzo ważny element i nie wolno go zaniedbać. Osoby z podwyższonym ciśnieniem powinny zachować ostrożność. Jeśli przy osuszaniu nosa zacznie ci się kręcić w głowie, powinieneś osuszać nos w pozycji wyprostowanej. Wykonaj skłon tułowiem tak aby nos był najniższym punktem głowy. W tej pozycji pozostań przez 10-20 sekund, pozwól by woda swobodnie wypływała z nosa. Następnie zdecydowanym ruchem przyciągnij brodę do klatki piersiowej, patrz na swoje uda, i wykonaj krótki i delikatny wyrzut powietrza nosem. Nie zatrzymując się, zadrzyj głowę, by spojrzeć przed siebie i znowu wyrzut powietrza. Przekręć głowę w lewo, potem w prawo – w każdej pozycji wyrzut powietrza nosem, który z początku powinien być krótki i delikatny, a w miarę osuszania zatok coraz silniejszy i dłuższy. Wykonaj kilkanaście razy. Wyprostuj się i zacznij szybko oddychać przez nos. Pierwsze kilkanaście oddechów przez oba nozdrza, umiarkowanie, z nieznacznym podkreśleniem wydechu. Następnie zamknij prawe nozdrze i wykonaj kilka szybkich oddechów przez lewe nozdrze. Wykonaj ćwiczenie w drugą stronę. Zakończ oddychaniem przez oba nozdrza. Powyższe działania powinny oczyścić i osuszyć nos. Jeśli czujesz, że w nosie wciąż jest woda, powtórz całe osuszanie. Osuszanie należy przeprowadzać z dużym wyczuciem. Lepiej dłużej i delikatnie, niż za mocno.